Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
Serwis Knajpowo woj. Śląskie - dział po zajęciach Studencki Informator Regionalny - Górny Śląsk


Zapraszamy do nowego serwisu
Organizacje Studenckie
 

Studencki Zespół Pieśni i Tańca "Katowice" Uniwersytetu Śląskiego

Studencki Zespół Pieśni i Tańca "Katowice"

Uniwersytetu Śląskiego,

ul. Bankowa 12,
40-007 Katowice,

tel./fax (32) 359 19 49,

Zespół powstał w 1969 roku, z inicjatywy grupy studentów Uniwersytetu Śląskiego, jako pierwszy studencki zespół folklorystyczny w województwie katowickim. Przyjęta przez grupę nazwa oraz dobór repertuaru świadczą o dużym powiązaniu z własnym regionem. Jednym z założycieli SZPiT UŚ "Katowice" był, nieżyjący już dzisiaj choreograf - Józef Zielina. Jego długoletnia współpraca z zespołem zaowocowała wspaniałymi pod względem artystycznym układami choreograficznymi. Niektóre, jak np.: "Wiosna w Beskidach" czy "Krakowiak", zespół w dalszym ciągu posiada w swoim repertuarze.
Autorem pięknych kompozycji oraz aranżacji muzycznych wielu pieśni, melodii ludowych czy też całych zbiorów tańców jest, również już dzisiaj nieżyjący, Władysław Byszewski.
Przez wiele lat współpracował z zespołem, prowadząc kapelę i jednoczesnie grając w niej na akordeonie, Stanisław Wodnicki. Kapela w przeważającej mierze właśnie jemu zawdzięcza swój interesująco zaaranżowany program muzyczny.
Wśród wielu kierowników "Katowic", na szczególne wyróżnienie zasługują Ryszard Lorens - wspaniały organizator i manager grupy oraz Urszula Moroń - wieloletni dyrektor i główny organizator kolejnych edycji Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego, odbywającego się ostatnio na terenie Katowic, Sosnowca, Chorzowa i Ogrodzieńca.
"Katowice" koncertują głównie w regionie śląsko-dąbrowskim, ale także za granicą. Polski folklor w wykonaniu zespołu mogła już podziwiać publiczność: Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Litwy, Portugalii, Syrii, Tunezji, Cypru, Francji, Białorusi, Mołdawii, Węgier, Brazylii, Algierii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a ostatnio także Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Czech.

 
Polityka Prywatności